Kapely
Nejvýraznější kapela 80 let: Pink Floyd
Začátky Pink Floyd
Nejslavnější anglická skupina psychedelického období a artrockového stylu, jejímž jádrem byla trojice studentů architektury Rick Wright, Nick Mason a Roger Waters, působící pod pseudonymy T-Set a The Abadabs. Po rozpadu Abadabs se seznámili se studentem výtvarné školy Sydem Barrettem a v Londýně na konci roku 1965 vytvořili nový soubor Pink Floyd.

Jméno vzniklo podle křesťanských jmen dvou bluesových zpěváků Pinka Andersona a Floyda Councila. Během svého působení v prvních londýnských podzemních klubech Marguee a UFO se kapela pozvolna přeorientovala z původního rythm&bluesového zaměření k multimediálním experimentům a psychedelickému rocku, jenž svou hudbou pomáhali definovat. Hlavním zpěvákem a vedoucím kapely byl od počátku Syd Barrett, autor nejoriginálnějších písní Arnold Layne a See Emily Play, jež se staly prvními hity skupiny na začátku roku 1967. Barrett napsal i 10 z 11 písní první LP desky. která se stala základním kamenem veškerého moderního rocku a patří mezi 10 nejvýznamnějších rockových alb všech dob.

Brzy po vydání této desky začínají být se schizofrenickým Barrettem první potíže. Barrett ještě stačil vyvinout nový kytarový styl tzv. Glissando guitar. Barrett však za své výlety za „Alenčino zrcadlo“ draze zaplatil. Několikrát se nervově zhroutil a nakonec přestal být schopen s Pink Floyd vystupovat a skládat. Nahradil ho David Gilmour, který Barretta zařazuje, mezi 3 až 4 největší postavy, hned vedle Boba Dylana. Druhá LP deska byla vydána týž den, kdy kapela pořádala svůj nejslavnější koncert v Hide Parku 29. července 1968, obsahuje silný posun ke kosmické hudbě i poslední Barrettovu píseň s Pink Floyd – slavné Jug Band Blues.
Waters se stává stále důležitější osobností ve skupině. Orientují se stále více k velkým vizuální show, vycházejícím z komercializované umělecké tendence, již v kapele zavedl Barrett. Soubor natočil dva filmové soundtracky a podílel se k hudbě k filmu Zabriskie Point. Většina jejich tvorby v 70. letech směřuje k dlouholetým skladbám a koncepčním albům.

Pink Floyd se potom pokoušejí o změnu stylu. Místo dlouhých skladeb vytvářejí cykly písní, hořce obžalovávající život na této planetě a především v naší společnosti. První album tohoto typu je Dark Side Of The Moon, jež se stalo jejich nejslavnější deskou i měřítkem následujících alb. Je to zralý, dokonale prokomponovaný výtvor, dokazující mravenčí studiovou práci souboru.
Pink Floyd – The Wall
Po dlouhém odmlčení kapela nahrává další album s názvem THE WALL, jež je autobiografickou Watersovou výpovědí o traumatech rockového hudebníka. Nejvíc se dostalo do podvědomí lidí filmovým zpracováním The Wall, jež je nadčasovým vyprávěním o osamělosti člověka i o nejrůznějších zdech, jež si kolem sebe stavíme. Nejznámější písní je skladba Another Brick In The Wall, která poukazuje na školu, pokoušející se všechny semlít do jedné beztvaré, nemyslící masy.
Na závěr
Nyní se skupina Pink Floyd snaží navrátit zpět ke svým kořenům, což dokazují svým posledním albem The Endless River, které je převážně instrumentální a je bráno jako vzpomínka na Richarda Wrighta. Toto album rozpoutalo vášnivé diskuze a mnoho skalních fanoušků ho řadí jako zbytečné, jelikož nepřineslo nic nového a snaží se jen poukázat na to, jak byla skupina Pink Floyd ve své době nadčasová.